Bilim İnsanları Tarafından Yapay Sinir Ağı Üretildi

15 Kasım 2019 - 14:59 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.
resim

Teknolojinin hızla ilerlemesi, hiç şüphesiz ki bilim dünyasını da etkisi altına aldı ve birbirinden farklı gelişmelere imza atılmasını sağladı. Yapılan son çalışmalarda, Rusya merkezli olan Neurobotics firması ile Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, tıp teknolojileri alanında son derece büyük ve tüm dünyada ses getirecek bir projeye imza attılar. Bu kapsamda, kişilerin beyin aktiviteleri kullanılarak gerçek zamanlı olarak gördüğü her şeyi resmedebilen bir yapay sinir ağı tasarladılar.

yapay_sinir_agi_projesi

Araştırmayı yürüten ekip, geliştirdikleri bu yapay sinir ağının nasıl çalıştığına dair başarılı bir video hazırlayıp sundular. Beyin tarafından kontrol edilebilen özel cihazlar eşliğinde, bilişsel bozukluk ya da inme sonrasında uygulanan rehabilitasyon yöntemlerini geliştirebilmek amacı ile bilginin beyin tarafından ne şekilde ve nasıl kodlandığını anlayabilmeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda ise özellikle araştırmacılar tarafından hazırlanan bu videonun izlenmesi esnasında beynin bu görsel bilgileri nasıl kodladığı inceleniyor.

Yapay Sinir Ağı ile Gördüğümüz Her Şey Resmedilebiliyor

Beynin gerçek zamanlı algıladığı görüntülerin beyin sinyallerinden çıkartılabilmesi için fonksiyonel MRI kullanılabildiği gibi aynı zamanda doğrudan nöronlar üzerinden implat aracılığı ile sinyaller toplanarak analiz edilebilir. Sözü geçen bu iki uygulamanın gerçekleşmesi, günlük hayatta ve klinik uygulamalarda oldukça sınırlıdır. Yapay sinir ağır çalışmasında ise beyin ile bilgisayar ara yüzü, yapay sinir ağı ile elektroansefalografi üzerine elektrotlar sayesinde beyin dalgalarını kaydetme tekniği yani bir diğer adı ile EEG tekniğine dayanmaktadır.

yapay_sinir_agi_ile_goruntu_isleme

Uygulanan sistem, beyinde meydana gelen tüm aktiviteleri analiz ederek kişinin eş zamanlı olarak gördüğü her şeyi EEG tekniği ile yeniden yapılandırmaktadır. Yapılan deneyin ilk bölümünde ise, deneye katılan kişilere Youtube üzerinden 20 dakikalık video izlemeleri istendi. Bu videolar, daha çok soyut şekilleri içeren ve insan yüzlerini gösteren videolardır. İkinci bölümde ise daha çok kar arabaları, motosiklet ve bu gibi arabaların yarışlarını gösteren videolar izletildi.

Araştırmayıp yapan ekip, EEG sinyalinden ulaştığı verileri gerçek görüntülere dönüştürdü. Video izleme esnasında EEG’leri kaydedildi ve bu kayıtlar yapay sinir ağı üzerine iletildi. Yapılan bu sistem, deneye katılanların %90ı üzerinde kolay bir şekilde kategorilerine ayrılabilen görüntülerin elde edilmesini sağladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.