Bilim

Japonya’dan Dev Dijital Sağlık Hamlesi

Dünya genelindeki yaşlı nüfusun giderek artması ile birlikte bilim insanlarının yaptığı çalışmaların da yönü bu alana doğru kaydı. Yaşlı nüfusun daha konforlu bir yaşlılık dönemi geçirebilmesi ve hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için her geçen gün bir yenilik ortaya çıkıyor. Teknolojinin gelişmesi, tıp dünyasını da etkisi altına aldı. Teknoloji ile birlikte yapılan tüm tıbbi gelişmeler, dijital sağlık kategorisine alınmaya başlandı. Japonya, son yıllarda özellikle yaşlı nüfusu yakından ilgilendiren dijital sağlık projelerine imza attı.

Geçtiğimiz 60 yıl içerisinde 65 yaş ve üzerindeki kişi sayısının %50 oranında artmıştır. Bu artış ise demografik olarak daha çok Japonya’da görülmektedir. Tıbbi veri ile teknolojiyi entegre eden dijital sağlık projesi, yaşlı insanların da kaliteli bir yaşam sürebilmesini amaçlıyor.

Dijital Sağlık Neler Sağlayacak?

Japonya’da, hem özel sektör hem de kamu sektöründeki kimliği bilinmeyen tıbbi verilerin kullanılmasına yönelik izinler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Hastaların kan basıncı, kan grubu, klinik testleri ve tedaviden alınan bilgiler, özel olarak hazırlanan bir sistem içerisine yükleniyor. Elde edilen bu büyük veri kümesi sayesinde hem verilerin nasıl işleneceği hem de bu önemli projenin nasıl yürütüleceği kapsamında bilgiler veriyor. Üstelik elde edilen bu bilgiler ile aynı zamanda ilaç üretiminin hangi evrelerden oluşması gibi kritik bilgiler de toplanabiliyor.

Japonya’da başlayan dijital sağlık projesi, yalnızca bu ülke ile sınırlı kalmayacak. Milyarlarca veriyi kapsayan bu dev proje, diğer birçok ülkede de özellikle yaşlı nüfusun daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürebilmesi adına büyük bir önem arz ediyor. Teknoloji ile üretilen birçok ürün, özellikle hasta bakıcılarının üzerindeki iş yükü ve stresini de önemli ölçüde hafifletebilecek. Özellikle de yatağa bağımlı olan kişiler için üretilen özel hasta yatağı ve sanal gerçeklik başlığı gibi ürünler de, hastaların hayatını olabildiğince kolaylaştıracak. Bu ürünleri üreten firma yetkilileri, bu teknolojinin hastalığı ve hasta psikolojisini yakından analiz edebilmenin mümkün olacağını belirtiyor. Uluslararası yapılacak olan işbirlikleri sayesinde, dijital sağlık projelerinin tüm dünya genelinde en üst düzeye çıkarılması da planlanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı