Akıllı Saatlerin Hayatımızdaki Yeri

11 Mart 2020 - 17:30 'de eklendi ve 405 kez görüntülendi.
resim

Teknolojinin her geçen gün genişlemesi, farklı kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda farklı cihazlarında hayatımıza girmesi anlamına gelmektedir. Yine beklentiler kapsamında teknolojik gelişmeler ile birlikte, karşınıza çıkan elektronik cihaz anlayışının en önemli temsilcilerinden bir tanesinin, akıllı saatler olduğu dikkat çekmektedir. Her geçen gün, hemen hemen herkesin kolunda klasik saat anlayışının yerine akıllı saatlerin görülmeye başlandığı dikkat çekmektedir. Akıllı saatlerin hayatımızdaki yeri üzerine bir inceleme yaptığınızda, kişiler tarafından özellikleri nedeni ile tercih edilmeye başlandığını ve farklı aktiviteler için tercih edildiğini ve kullanım alanının yaygınlaştığını söylemek mümkündür.

Akıllı Saatlerin Özellikleri

Peki neden hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapmıştır? Akıllı saatlerin özellikleri nelerdir? Bu saatleri elde eden ya da etmek isteyenler, sadece saati görmek, tarihi görmek amacı ile bu yönde bir bütçe ayırmaktadır. Elbette belirli özellikler nedeni ile de tercih edildiği görülmektedir. Nedir tercih sebepleri ya da özellikleri nelerdir? Saat ve tarih anlayışının dışına çıkıldığında, telefon bildirimleri konusunda, uyumlu Android ya da iOS cihazlara göre telefon bildirimleri konusunda da destek alındığı görülmektedir. Çeşitli uygulamalara, mesaj bildirimlerine erişim sağlanmaktadır. Messenger bildirimlerinin takip edilmesi, SMS bildirimleri ve WhatsApp bildirimlerinin takip edilmesi gibi uygulamalar geçerli hale getirilmiştir. Saatler üzerinden, akıllı saatler üzerinden telefon konuşmasını yapma imkanının getirildiği tespit edilmektedir. Bu sayede cep telefonları çıkarılmadan, doğrudan saat üzerinden sesli görüşme yapma imkanı sağlanmıştır. Bunun haricinde sağlık sektöründe de kullanım imkanının yaratıldığı görülmektedir. Akıllı saatlerin birçoğunda nabız ölçme sistemi geçerlidir. Uyku kalitesi ölçme sistemi geçerlidir. Derin uyku zamanı, hafif uyku zamanı, uyunan toplam zaman ve benzeri anlayışlar takip edilebilmektedir. Ayrıca yine aynı kategoride adım sayma özelliğinin kullanıldığı görülecektir. Gün içerisinde ne kadar atmanız gerektiği konusunda bildirimler yapılmaktadır. Kalori ölçme sistemi çalışmaktadır. Bazı modellere geçiş yapıldığında, tansiyon ölçme anlayışının da geçerli olduğu görülebilmektedir. Bunun dışında farklı uygulamalara bağlantı sağlama imkanının yaratıldığı görülmektedir. Nedir bu uygulamalar? Müzik programlarına, sohbet programlarına ve benzeri uygulama ya da programlara erişim imkanı sağlanmıştır. Elbette olmazlar arasında çalar saat özelliği, müzik kontrolü ve GPS tanımlama sisteminin geçerli olduğu da görülebilmektedir.

Akıllı Saat Almak Zorunlu mu?

Farklı farklı özellikler ve teknolojik imkanlar ile karşınıza çıkan akıllı saatlerin her geçen gün kullanım alanlarının genişlediği ya da kullanan şahıs sayısında artış olduğu görülmektedir. Peki akıllı saat almak zorunlu mu? Elbette bu yönde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bir nevi teknolojik cihaz olması nedeni ile herkes tarafından kullanılmasının da mümkün olmadığı görülmektedir. Ancak karmaşık bir yapıdan bahsedilecektir. Oldukça basit, sade bir anlayış ile karşınıza çıkarılmıştır. Bilmeseniz bile, bu sisteme ya da bu saate sahip olmanız durumunda kullanabilirsiniz. Bu tip bir saat almak zorunlu mu? Hayır zorunlu değildir. Ancak almanız ile birlikte, yukarıda bahsedilen teknik özelliklerden faydalanabilirsiniz. Cihaz üzerinde bulunan bluetooth bağlantı özelliği aracılığı ile farklı sistemleri kullanma avantajını yaratacaktır. Akıllı saatlerin hayatımızdaki yeri anlayışında bir inceleme yaptığınızda, nabız ölçme, tansiyon ölçme, adım ölçme, kalori ölçme gibi özelliklerin bireyler tarafından her geçen gün dikkate alındığı görülmektedir. Bu yüzden, her ne kadar almanız zorunlu olmasa da, almanız, tedarik etmeniz durumunda, tüm bu özelliklerden yararlanma şansına, avantajına sahip olduğunuzu göreceksiniz. Herhangi bir sağlık ocağına gitmeden saatin üzerinden yapacağınız kontrol ile birlikte, tansiyon, nabız ölçümü gibi tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik cep telefonlarına, satın aldığınız akıllı saate ait programı indirmeniz ile birlikte, elde ettiğiniz tüm verileri, tüm sağlık verilerini, sistem içerisinde hafızaya alabilir ve buradan hareket ile davranış biçimlerinizi şekillendirebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.