Haber

Türkiye Milli Hacker Ordusu Kuruyor

Türkiye‘nin son yıllarda artırdığı Siber Güvenlik Ordusu‘nu siber güvenlik için oluşturacağı eğitim programı ile artıracak.

Ülkemiz siber güvenlik konusunda pek de başarılı bir ülke sayılmaz. Çağımızın yeni sorunu haline gelen siber savunma, ülkeleri de siber ordular yaratmaya teşvik etmektedir. Türkiye’de son zamanlarda bu konuda bazı adımlar atıldı. İlkokul’dan Üniversite’ye kadar siber ordu için yetiştirilecek öğrenciler oluşturulacak.

Hedeflere göre yaklaşık 20.000 öğrenci, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, İlkokul’dan başlayarak eğitim görecek. Bunun uzun vadeli sonuçlar oluşturacağı biliniyor. Bu nedenle Teknokent‘e sahip 10 Üniversite Rektörü bir araya gelmesi ile bir toplantı düzenlenecek ve Üniversite’lerle birlikte Türkiye Bilişim Derneği’nin vereceği eğitimler başlayacak.

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin yaptığı açıklamada, rektörler 20-21 Aralık’ta bir araya gelerek siber güvenlik konusunda yeni meslek alanları oluşturacaklar. Bu meslek alanları ile birlikte siber güvenliğe daha fazla önemin verilmesi bekleniyor.

Bilgisayar konusunda nitelikli insan oluşturacak bu yeni meslekler, normal bilgisayar eğitimlerinin önünde siber saldırı ve savunmasına odaklanacak.

Eğer siz de kendinizi geleceğin Hacker‘ı olarak görüyorsanız, bu eğitim programlarını daha fazla araştırarak tercih edebilirsiniz. Tahminlerime göre önümüzdeki yıl yapılacak tercihlerde yeni bölümlerin bazıları aktif olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı