Fotoğrafçılık

Güzel Portre Çekebilmeniz İçin Öneriler

Güzel Portre Çekebilmeniz İçin Öneriler

Güzel portre çekebilmek için öneriler yazımızın ilk kuralı; çekim yapılacak kişiyle etkileşim kurmanızdır. Model ile aranızda iyi bir eneji oluşması ve empati kurmanız gerekmektedir. Portreler samimiyet gerektirdiği için modelle aranızdaki uyum çok önemlidir. Güzel portreler çekebilmeniz için önerilerimizi dikkate almanız gerekmektedir.

portre
portre nedir

Güzel Portre Nasıl Çekilir ?

Portre çekerken çekeceğiniz model dışında en önemli faktör arka fondur. Bu durumda gözü yoracak arka fonlardan kaçınmanız gerekmektedir. Arkan fon tamamen boş olmamalı sadece güzel görünmelidir.

Güneşi arkaya almanız gerekmektedir. Bu sayede koyu gölgelerden uzaklaşabilirsiniz. Güneşi sadece gün batımında arkaya almanızı öneririz. Güneş batarken yaydığı ışık modeli turuncu gösterir, güzel hale getirmez. Bu şekilde çekmek istiyorsanız, beyaz ayarlarını düzenlemeniz gerekir. Aynı zamanda ışığı arkaya alarak siluet fotoğrafları çekebilirsiniz. Türkçe’de bu durum ters ışık olarak adlandırılmaktadır.

Porte çekerken karşılaşılan problemlerden biri; modelin karanlık çıkmasıdır. Bu durumda dolgu flaşı veya reflektör kullanabilirsiniz. Bu tekniği kullanarak gün batımı fotoğraflarınızı güzelleştirebilirsiniz.

portre nasıl çekilir
portre hakkında

Güzel portre çekebilmek için öneriler arasında estetik görüntü vardır. Modelin estetik görünmesi için çok güzel veya yakışıklı olması gerekir. Bu durumda model hem kameraya bakabilir hem de gülümseyebilir. Aksi takdirde ortaya hoş bir portre çıkmayacaktır.

Güzel portre nasıl çekilir sorusuna cevap olarak; kadın modellerin gözleri yana bakacak şekilde çekilmedilir. Göz içinde yer alan beyaz kısmın daha çok görünmesi durumudur ve bu durum kadın modellerde daha güzel görünmektedir.

Diğer önemli kısım ise, objektif seçimidir. Portre için en uygun objektifler 85 ile 200 mm arasında bulunan objektiflerdir. Bu objektifler ile uzaktan çekmeniz gerekeceği için model ile aranıza mesafe koyacaksınız ve modeliniz daha rahat poz verebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı