Üç Boyutlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

20 Nisan 2020 - 9:05 'de eklendi ve 1.041 kez görüntülendi.
resim

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojilerinin en büyük buluşlarından biri haline gelen üç boyutlu yazıcı, kişilerin birçok ihtiyacını oldukça hızlı bir şekilde karşılayabilmektedir. Birçok teknik aksanı olmasına rağmen kişiler kullandıkça çok daha büyük bir memnuniyet içerisine girmekte ve özellikle de büyük fabrikalar da büyük bir iş kolaylaştırıcı rolünü oynamaktadır. Bu gibi beğenilen özelliklerinden dolayı üç boyutlu yazıcılar günümüzde her geçen gün daha da yayılmaya ve kişilerin hizmetlerine sunulmaya devam etmektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Çeşitleri

Geçmiş zamanlarda sadece kâğıt üzerine yapılan baskıların yerini günümüzde üç boyutlu yazıcılar almıştır. Bu yazıcılar ile kullanım alanlarına bağlı olarak birbirinden farklı ürünlerin üretimleri gerçekleştirilebilmektedir. Üç boyutlu yazıcı kişilerin hayal dünyalarını zorlarken ortaya çok değişik ürünlerin çıkarılmasını da sağlamaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı da üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları da her geçen gün daha da artmaya devam etmektedir. Üç boyutlu yazıcıyı çalıştırmadan öncelikle baskısını yapmak istediğiniz ürünün tasarımını sanal bir ortamda yapmanız gerekmektedir. Genellikle bilgisayar üzerinden yapılan bu tasarımlar bittikten sonra baskısına geçilebilmektedir.

üc boyutlu yazıcı

3D tasarlama programlarından birisi olan CAD programı bu işlemlerde genellikle en yaygın olarak kullanılanıdır. Baskıya hazır olan tasarım öncelikle katmanlar halinde dilimlenir. Bu dilimleme işlemleri baskının daha hızlı ve daha kaliteli bir görünüm alabilmesi için gerçekleşir. Bu noktada önemli olan detay ise her bir katmanın aynı kalınlığa sahip olmasıdır. Dilimlenen katmanlar, kullanılacak olan hammaddenin belirlenmesinden sonra baskıya hazırlanır. Her bir katman üç boyutlu yazıcı tarafından örülür ve baskı işlemleri başlar. Üç boyutlu yazıcılarda genellikle PLA adı verilen plastik hammadde kullanılır. Bu hammaddeler, baskı makinesi tarafından eritilir ve katmanların oluşturulması sırasında kullanılmaya devam edilir.

üc boyutlu yazıcı

Üç boyutlu kalem ile de tasarımı başarı ile yapılan her türlü nesnenin baskısı yapılabilmektedir. Oldukça uygun maliyetler ile yapılabilen bu nesneler, tamamen gerçektir ve bu nedenle de yoğun bir ilgi görmektedir. İki boyutlu yazıcıların sadece kâğıt üzerine aktarımı yaptığı düşünüldüğünde üç boyutlu yazıcıların yaptığı işler ve ürettiği nesneler teknolojinin her geçen gün daha da geliştiğini de gösterebilmektedir. Üstelik kalem formundaki bu yazıcılar, hem kullanımının kolay olması hem de ulaşılabilirlik açısından avantajlı olmasından dolayı çok daha tercih edilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.