İncelemelerYardım

Replika telefonlar hakkında herşey

Akılı telefonların kopyası replika cep telefonları. Andiroid ile beraber akıllı cep telefonları da hayatımıza girdi. Akıllı cep telefonları ilk çıktığı günde satışta patlama yaptı. Sektörün çok hızlı bir şekilde ilerlemesi bazı fırsatçılar için ekmek kapısına dönüştü. Akıllı cep telefonların hızlı yayılması, replika cep telefonlarının da bazı fırsatları kollayarak piyasaya girmesine sebep oldu. Peki replika telefon nedir, replika cep telefonu nedir, replika cep telefonlarının zarları nelerdir, replika cep telefonu alınırmı.

Replika cep telefonu nedir ?

Orjinal cep telefonunun görünüm olarak bire bir aynısının yapılmasına replika telefon deniyor. Dediğimiz gibi sadece görünüm olarak bire bir aynısı orjinalinden farkı ise donanımsal özellikleri ve fiyatıdır. Genelde fiyatının uygun olması kullanıcıların dikkatini çekiyor. Çoğunlukla piyasa liderlerinin en çok satan modellerinin kopyası yapılıyor. Samsung ve iPhone cep telefonlarının amiral gemileri replika üreticilerinin en çok hedef aldığı telefonlardır.

Ülkemizde satışının yasak olduğu replika telefonlar kaçak yollarla ülkemize sokulmakta. Tabi ki kaçak yollarla gelen cep telefonlarının da vergisi olmuyor. Yalnız ucuz olmasındaki tek sebep vergi kaçırması değil. Daha çok donanım kısmından çalan replika üreticileri güvenlik kısmında da yerin altında sayılırlar. Bazı TV kanllarında, web sitelerinde hatta telefoncular da bile bulunan replika cep telefonları çoğunlukla kullanıcıları hüsrana uğratır.

Replika cep telefonlarının özellikleri

Replika telefon özellikleri biraz öncede dediğimiz gibi donanımsal olarak çok aşağıda. Görünüm olarak Samsung S9 modelinin aynısını yapan replika üreticileri donanı kısmında her şeyden çalıyorlar. Samsung S9 replikası diye aldığınız cep telefonunun farklarını kısaca gözden geçirelim.

Orjinal samsung larda RAM yüksek olur oysaki replika cep telefonlarında 256 MB RAM kullanılır. Üzerinde derme çatma bir android işletim sistemi bulunan replika telefonların hafızası da düşüktür. Her ne kadar ayarlar kısmında 6 GB RAM yazsa da 64 GB hafıza gösterse de tamamen yalan. Bu yazıları işletim sistemini kurarken yazabilirsiniz. Kamera kısmında ise 20 MP lik çift arka kamera gözüküyor yalnız replika cep telefonlarında çift arka kamera gözükmesine rağmen 1.3 MP lik tek kamera bulunuyor.

iPhone replika cep telefonu alanlar daha büyük hüsranlarla karşılaşıyor. İOS işletim sistemi gibi gözüken iPhone replika telefonlarda aslında İOS işletim sistemine benzetilmiş android işletim sistemi bulunuyor. Donanımsal olarak rezalet olan telefon yine de raflardaki yerini koruyor.

Replika telefon zararları

Biraz önce saydığımız donanımsal eksiklerin yanı sıra en büyük donanımsal eksikliği replika cep telefonlarında sar değeri. Sar değerinin ne kadar olduğu bilinmeyen replika telefonlar aslında zehir yayıyor. İnsanları direk hastalığa götüren bu eksiklik kişiler tarafından fazla bilinmediği için dikkate alınmıyor. Oysaki replika telefonların hiç bir özelliğine bakılmaksızın sadece sar değerinden dolayı vazgeçilebilir.

Sar nedir ?

SAR ( Specific Absorption Rate ) yani “ Özgül Soğutma Oranı ” anlamına gelir. Specific Absorption Rate & Özgül Soğutma Oranı anlamına gelen SAR akıllı cep telefonlarının vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir. Bu değer büyüdükçe telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarı artmakta ve sağlık açısından büyük sorun teşkil etmektedir. SAR, Specific Absorption Rate bilimsel olarak absorbe edilen elektro manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Sar değerinin yüksek olması canlılarda bir çok hastalığa sebep oluyor.

Yüksek sar değerinin zararları

 • Sperm sayısının eksilmesi ( kısırlık)
 • Kulak çınlaması ve kulaklarda aşırı ısınma
 • İşitmede geçici aksaklık oluşması
 • Beyinde tümör riski
 • Kalıcı işitme bozuklukları
 • Dikkat bozukluğu
 • Baş ağrısı
 • Kadınlarda düşük riski
 • Kalp pilinin bozulma riski
 • Hafızanın zayıflaması buna bağlı olarak unutkanlık
 • Yüksek tansiyon
 • Cilt kanseri
 • Yoğun stres ve yorgunluk hissi
 • Kan kanser

Sayamadığımız daha bir çok hastalığa sebep olan sar özellikle çocuklardan uzak tutulmalı.

Replika cep telefonu alınırmı

Yukarıda bir çok özelliğini ve zararını anlattığımız replika telefonların satılma sebebi ise fiyatı. Özellikle ülkemizde teknoloji ürünlerinin pahalı olmasından dolayı replika telefonlara ilgi yoğun. Hemen hemen herkes en üst modeli ucuza alma peşinde. Yalnız donanımsal eksiklerinden dolayı fazla kullanamayacağınız replika cep telefonlarının kullandığınız süre içerisinde sizlere vereceği zararı da kesinlikle unutmayın. Bu yüzden bizim tavsiyemiz cebinize göre alınabilecek orjinal telefonlardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı