Yazılım

Microsoft Cortana Piyasadan Kalkıyor!

Microsoft, Cortana sesli asistan uygulamasını piyasadan çekiyor. Siri ve Google Asistan gibi uygulamalar karşısında duramayan uygulama, Android ve iOS platformlarından kaldırılacak. Uygulamanın tamamen kaldırılması ise, 31 Ocak 2020 tarihini bulacak.

Microsoft Cortana
Microsoft Cortana

SON İNDİRİLME TARİHİ 31 OCAK 2020

Teknoloji şirketleri hem şirket hem de piyasaya sundukları uygulamarla rekabet yarışı içinde. Özellikle sesli asistan uygulamaları arasında büyük bir rekabet söz konusu. Bu alanda birçok alternatif bulunduğu için yükselmek zor. Bu uygulamaların arasında yer alan Cortana, Microsoft’un kararıyla kaldırılacak. Google Asistan ve Siri gibi uygulamaların yarıştığı kategoride ön görülen hedefe ulaşılamadı. Ülkemizde de kullanılan uygulama, 31 Ocak 2020 tarihiyle beraber Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık’ta indirilemeyecek.

Sesli asistan uygulamasının geleceği için uygulama Microsoft 365 uygulamalarına kurulacak. Kullanıcı kitlesini arttırmayı planlayan Microsoft, Outlook uygulaması gibi birçok uygulamaya Cortana’yı entegre edecek. Bu şekilde terkar yarışın içine dahil olmayı düşünen Microsoft, entegre sistemi için çalışmalarını sürdürmekte.

Microsoft
Microsoft

Microsoft uygulamayı çıkardığında ve 2019 yılının başında CEO Satya Nadella, Cortana diğer sesli asistan uygulamalarını geçecek ve hiçbiri rakibimiz değil demişti. Siri, Google Asistan ve Alexa’ya gönderme yapan CEO, hedefine ulaşamadığını gördü.  Microsoft tarafından yapılan açıklama ise şöyle : “Size tekrar hatırlatmak isteriz, sesli asistan uygulamamız olan Cortana uygulamasının aktif olduğu ülkelerden birinden takip ediyor ve Cortana uygulamasını kullanıyorsanız, uygulamaya bir alternatif bulmak için son tarih 31 Ocak 2020.”

Sonuç olarak; bu uygulama sadece Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya’da indirilemeyecek. Microsoft sistemlerini aktif olarak kullanan biriyseniz, bu uygulama entegre edildiği zaman fark edeceksiniz. Sizin için sesli asistan görevlerini yerine getirmek için çabalayacak. Bu şekilde kullanıcı elde etmeyi planlayan Microsoft, amaçlarına ulaşırsa sesli asistan uygulamasını tekrar mobil marketlere taşıyabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı