Mobil

IOS 13 Hakkında Bilinmeyen Özellikler

Apple kullanıcıları tarafından büyük bir merakla beklenen IOS 13, yayımlandığı ilk günden beri kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen bir güncelleme oldu. Bu yeni güncelleme, sağladığı birbirinden farklı faydaların yanı sıra aslında marka tarafından belirtilmeyen fakat oldukça büyük kolaylıklar sağlayan çok sayıda özelliğe de sahip.  Yeni güncellemeyi destekleyen tüm telefonlarda kurulu olan bu güncelleme hakkında bilinmeyen özellikler ise şu şekilde;

İyileştirilmiş Pil Ömrü

Yeni güncelleme ile birlikte Ayarlar menüsüne gidip oradaki Pil alt menüsüne girerek, pil sağlığı özelliğini aktif edin. Bu özellik, bataryanın olağan eski hızını olabildiğince yavaşlatacaktır. Üstelik bu özellik aktif iken telefonu şarj ettiğinizde, batarya %80 seviyesine geldiğinde otomatik olarak telefon ile şarj aleti arasındaki elektrik de kesilmektedir.

IOS 13 Güncellemesi

Rehberde Kayıtlı Olmayan Kişilerin Aramasını Sessize Alma

Yine ayarlar menüsü içerisinde yer alan Telefon alt menüsüne tıkladığınızda, karşınıza “Bilinmeyen Aramaları Sessize Al” seçeneği çıkacak. Bu seçeneği aktif etmeniz durumunda artık rehberinizde kayıtlı olmayan veya son aramalar listenizin içerisinde bulunmayan kişiler sizi aradığında herhangi bir bildirim almazsınız.

Sayfayı Kesmeden Tam Ekran Görüntü Alma

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında mevcut olan tam sayfa ekran görüntüsü alma özelliği, IOS 13 güncellemesi ile kısmen de olsa Apple telefonlara da geldi. Safari internet tarayıcısı, Numbers, Pages, Keynot ve Mail gibi uygulamalar açıkken ekran görüntüsü almanız durumunda, karşınıza “Tam Sayfa” seçeneği çıkacaktır. Bu seçenek ile ekranı kaydırarak tam sayfa ekran görüntü alabilirsiniz.

Geri Al-Kes ve Kopyala Kısa Yolları

Dilediğiniz bir uygulama açıkken üç parmağınızla aynı anda ekrana dokunmanız durumunda karşınıza “Kes-Kopyala, Geri Al, İleri Al ve Yapıştır” seçeneklerinin olduğu bir kısa yol penceresi çıkacaktır.

İOS 13 3D Özelliği Kullanma

İphone XR için 3D Touch Kullanma

Bilindiği üzere İphone XR ve İphone 11 modellerinde 3D Touch özelliği bulunmuyor. Bu modelleri kullanan kişiler, telefonlarındaki bazı seçeneklere hızlı bir şekilde ulaşamıyorlar. Ana ekranda iken yüklü uygulamalara hafif bir baskı uygulanması ile ulaşılabilen seçenekler, IOS 13 güncellemesi ile artık İphone XR ve İphone 11 kullanıcılarının karşına da çıkıyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı