Intel ve MediaTek 5G Modem Üretecek!

MediaTek ve Intel, güçlerini birleştirerek 5G modem üretecek. Yeni bir çağ için ortak anlaşma imzalandı. Bu iki firma, bilgisayarlarda kullanılmak üzere 5G modem üreteceğini açıkladı. İlk sipariş veren firmalar ise; HP ve Dell oldu.

5G teknolojisi gün geçtikçe artıyor ve geçilmesi olasılı bir durum alıyor. Muhtemelen birkaç yıl içinde ülkemizde de kullanılacak olan teknoloji, şu an aktif olarak bazı ülkelerde kullanılıyor. Birçok teknoloji devi, 5G telefon üretmeye başladı bile. Bunu gören tüm markalar, arka arkaya birçok 5G donanımlı telefon çıkarmaya başladı.

intel
intel 5g modem

Intel son yıllarda bazı problemler yaşadığını belli etti. En son 5G biriminin Apple’a satılmasından sonra bu hemen hemen kesinleşti. Açıklamalar ile herhangi bir sorun olmadığı belirtilse bile kullanıcılar buna pek inanmadı. MediaTek ile yapılan bu anlaşmadan sonra her şeyin daha iyiye gideceği düşünülüyor.

İki büyük firma, 5G modem konusunda anlaştı. MediaTek modemin teknik kısmıyla ilgilenecek, Intel ise tasarım alanında modemi geliştirmeye çalışacak. İkilinin güçleri ile kaliteli bir cihazın ortaya çıkması bekleniyor. HP ve Dell, modemin entegre konusunda ilk desteği verecek firmalar olacak. Kendi ürettikleri bilgisayarlarda modemi deneyecekler.

5G Modem

Anlaşmanın iki taraf için karlı yanları bulunuyor. Bir yanda ABD pazarında istediğini alamayan MediaTek var, diğer yanda son yıllarda krizler yaşayan Intel var. Bu ortaklık iki firmanın istediği konuma gelmesinde büyük rol oynayacak gibi duruyor. Akıllı telefon devi MediaTek ve işlemci devi Intel, 5G modem kategorisinde yüksek ihtimal ile lider olacak ilerleyecek.

mediatek
5g modem mediatek

Modemin 2021 yılında hazır olması bekleniyor. HP ve Dell’in denemelerinden sonra 2022 yılında tamamen yayılması hedefleniyor. Tüm teknik özellikleri ve fiyatıyla ilgili henüz bir açıklama yok. Bu bilgilerin netleşmesi için uzun bir zaman var gibi görünüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir