HaberlerHuawei

Huawei Kendi İşletim Sistemini Kullanacak mı?

Son günlerde yaşanan ABD & Çin savaşı teknoloji firmalarına dağılmış ve Amerikalı şirket Google, Çinli üretici Huawei’ye kısıtlama getirmişti. Google’ın bu hamlesinden sonra Amerikalı teknoloji firmaları da Huawei ticareti kesme kararı aldı. Teknoloji dünyasında hızla yayılan bu furya Huawei’nin elini kolunu bağladı.

Huawei nasıl bir hamle yapacak?

Son yıllarda akıllı cep telefonu üreticisi Huawei satış rekorları kırarken bir anda başına gelen bu kısatlamalar firmayı nasıl etkileyecek. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei yaptığı açıklama da ‘Huawei gibi büyük bir firmayı yaptıkları bu kısıtlamalarla zarara uğratamazlar. Huawei tüm kullanıcılarının sorunlarını çözecek (b) planını çoktan hazırladı‘ diyerek kullanıcılarının içine su serpti.

Google’ın yasaklamaları ile birlikte artık Huawei kullanıcıları youtube, Gmail, Google fotoğraflar gibi programlardan yararlanamayacak. Çinli üretici Huawei’nin ardından geri adım atan Google yasaklamaları 90 gün ertelendiğini açıkladı. Şu anda bütün gözler Huawei kanadında. Firmanın 90 gün içerisinde ne yapacağı merak konusu oldu.

Huawei Kendi İşletim Sistemini kullanıcılara gönderecek mi?

Huawei’nin hali hazırda Çin de kullanmakta olduğu bir işletim sistemi bulunmakta. İki yıldır Çindeki bazı maddelerinde işletim sistemini geliştiren firma 90 gün içerisinde kullanıcılara gönderip göndermeyeceği merak konusu oldu. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin açıklamalarından yola çıkacak olursak firma çok yakında kendi işletim sistemini kullanıcılara sunacak.

Huawei kullanıcılarının merak ettiği konu ise işletim sisteminin nasıl olacağı. Huawei Android gibi açık kod kaynaklı bir yazılım mı yoksa Apple’ın IOS işletim sistemi gibi kapalı kod kaynaklı mı henüz bilinmiyor. Yakın kaynaklardan gelen bilgilere dayanarak Huawei’nin kapalı kod kaynaklı IOS işletim sistemine benzer, hatta daha gelişmiş bir işletim sistemi ile karşımıza çıkacağı söyleniyor. Huawei kendine özgü uygulama marketi ve bulut sistemini de telefonlarında bulunduruyor. Yalnız Çin dışında bu uygulamalar hiç bir ülke de çalışmıyor. Huawei Kendi İşletim sistemi ile birlikte kullanıcıların aktif kullandığı uygulamaları da sunacak gibi gözüküyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı