Huawei Garanti Kapsamı

27 Mayıs 2019 - 13:05 'de eklendi ve 1.528 kez görüntülendi.
resim

Akıllı cep telefonumuz arıza çıkardığında veya yazılımsal bir sorun oluşturduğun da, cihazımızı ürünün servisine gönderip ücretsiz olarak düzeltilmesini bekleriz. Yalnız her zaman istediğimiz gibi olmayabilir. Servise gönderdiğimiz cihazın yapılabilmesi için belli bir ücret talep edebilirler. Peki akıllı telefonlarda garanti şartları nelerdir, telefonlarda hangi sorunlar garantiye girer, hangi arızalar garantiye girmez? Bütün ayrıntıları ile Huawei Garanti şartlarını sizler için yayınladık.

GARANTİ ŞARTLARI

1) Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve ……2….yıldır.

2) Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı garanti kapsamındadır.

3) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 11 inci maddesinde yer alan;

a- Sözleşmeden dönme,

b- Satış bedelinden indirim isteme,

c- Ücretsiz onarılmasını isteme,

ç- Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
haklarından birini kullanabilir.

4) Tüketicinin bu haklardan ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla 
yükümlüdür. Tüketici ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

5) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

– Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

– Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

– Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi durumlarında;

tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkân varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

6) Malın tamir süresi 20 iş gününü, binek otomobil ve kamyonetler için ise 30 iş gününü geçemez. Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar.Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

7) Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.

8) Tüketici, garantiden doğan haklarının kullanılması ile ilgili olarak çıkabilecek uyuşmazlıklarda yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurabilir.

9) Satıcı tarafından bu Garanti Belgesinin verilmemesi durumunda, tüketici Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne başvurabilir.

HUAWEI GARANTİ KOŞULLARI

Tüketiciler, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu kanun uyarınca düzenlenmiş Garanti Belgelerine İlişkin Yönetmelik’te yer alan haklardan faydalanabilirler. Garanti süreleri ve koşulları ile ilgili burada yer alan bilgiler kılavuz özelliği taşımakta olup, değişiklik gösterebilir. Garanti süresi ürünün tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve 2 yıldır. Garanti uygulaması sırasında değiştirilen ürünün garanti süresi, satın alınan ürünün kalan garanti süresi ile sınırlıdır. Servis noktalarımıza onarım amaçlı girişi olan ürünlerin azami tamir süresi 20 iş günüdür. Tüketicinin ürünü aşağıdaki hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı içerisinde değerlendirilmez. Huawei ürününüzle ilgili teknik yardım almak için web sayfamızdaki “Destek” bölümünden giriş yapabilir, Huawei Yetkili Servis merkezlerimizi ziyaret edebilir, ya da Müşteri Hizmetleri merkezimiz ile temasa geçebilirsiniz (444 7 988). Ürününüzün garanti belgesi, faturasının fotokopisi ile model ve seri numarasını belirterek daha kısa sürede yardım alabilirsiniz. Hiçbir Huawei satıcısı, temsilcisi veya çalışanı garanti şartlarını değiştirmeye, uzatmaya veya bu garantiye ek yapmaya yetkili değildir. Hükümlerden herhangi biri yürürlükteki kanunlarca hukuka aykırı veya uygulanamaz olarak görülürse garantiden çıkarılacak ve kalan hükümlerin hukuka uygunluğu veya uygulanabilirliği etkilenmeyecektir. Garanti şartları Türkiye’deki ülke kanunlarına tabidir ve bu kanunlar gereğince yorumlanır.

Garanti Geçerlilik Koşulları

• Cihazın montaj veya onarımlarının firmamız yetkili servisleri dışında yapılması veya cihazın yetkisiz kişilerce açılması garantiyi geçersiz kılar.

• HUAWEI (HUAWEI TELEKOMÜNİKASYON DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ) tarafından sağlanan garanti, söz konusu cihazın amaçları dışında veya anormal şartlarda kullanımından doğan zararları kapsamaz.

• HUAWEI firmasının uluslararası garanti uygulaması bulunmadığı için Türkiye dışından satın alınan Huawei marka cihazlar ile HUAWEI TELEKOMÜNİKASYON DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ dışında kuruluşlarca ithal edilmiş Huawei marka cihazlar firmamız garanti kapsamı dışındadır. Satın alacağınız veya aldığınız cihazın Huawei Türkiye garanti bilgisini öğrenmek için Huawei Destek Hattı’nı 4447988 arayabilirsiniz.

• Cihazın kullanma klavuzunda veya montaj klavuzunda yer alan yönergeler dışında kullanımından meydana gelen kazalar, hasar ve arızalar garanti kapsamı dışındadır.

• Huawei tarafından üretilmemiş, satılmayan veya cihazınız ile kullanımı tavsiye edilmeyen parça ve/veya aksesuarların ürüne eklenmesi veya beraber kullanılması sonucu ortaya çıkan arıza, hasar veya kazalar garanti kapsamı dışındadır.

• İlgili ürüne sonradan kurulumu yapılmış ve/veya hafızasına kopyalanmış her türlü uygulama, yazılım, eklenti, dosya ve/veya ilgili ürünün orjinal işletim sistemini değiştirici özellikte yapılan her türlü müdahale sonrası ortaya çıkan hasar, arıza veya kazalar garanti kapsamı dışındadır.

• Kullandığınız Huawei marka ürüne yüklediğiniz yazılımların veya beraber kullandığınız aksesuarların kullanıcı verilerini 3.şahıs veya kurumlar ile paylaşması veya verilerinizin kaybolması sonucu oluşabilecek maddi ve manevi kayıplar, hasarlar, kazalar kullanıcı sorumluluğunda olup garanti dışıdır. Uygulama, program veya aksesuarları günvenli yerlerden almaya özen gösteriniz.

• Huawei tarafından önerilmeyen yöntemler ile yapılan yazılım güncelleme ve yükleme işlemleri sonucu oluşan arıza, hasar, kayıp veya kazalar garanti dışındadır. Huawei cep telefonları sadece Huawei tarafından gönderilen “havadan güncelleme” yöntemi ile güncelleme işlemi yapmaktadır. Bunun dışında son kullanıcı farklı güncelleme yöntemleri ile güncelleme yapmamalıdır. Bu işlem başarıyla gerçekleşmiş olsa bile gelecekte yapılabilecek onarımlarda Yetkili Teknik Servis tarafından kontrolde farkedilmesi sonucu ürünün garanti dışı değerlendirilmesine neden olacaktır.

• İlgili ürün üzerinde, fiziksel temas sonucu olulabilecek her türlü darbe, çatlak, kırık, çizik, kasanın yamulması, LCD ekrandaki fiziksel hasarlar garanti kapsamı dışındadır.

• Kullandığınız ürünün sıvı temasına karşı korumalı, sınırlı korumalı veya korumasız olabilir ancak koruma özelliği zamanla azalabilir. Ürününüzü su, nem, ıslanma olasılığı olan, nem yoğuşması yaşanabilecek, ısı farkının yüksek olduğu ortamlarda kullanmayınız. Kullandığınız üründe her türlü sıvı teması sonucu ortaya çıkabilecek hasarlar garanti kapsamı dışındadır.

• Darbe, baskı, düşme, ezilme gibi ürünün fiziksel bütünlüğünü bozabilecek kazalardan sonra veya bu tip kazalar sonrası görünürde bir hasar oluşmasa bile ürün anakartı veya iç bileşenlerinde hasar veya arıza oluşabilir, bu hasarlar veya arızalar garanti dışıdır.

• Kötü/değişken voltaj, hatalı elektrik donanımı, değişken yüksek akım gerilim, önerilmeyen batarya,, şarj istasyonları, orjinal olmayan veya farklı marka şarj kablosu veya şarj cihazı, taşınabilir tekrar kullanılabilir şarj cihazı (powerbank) kullanımı sonucu ortaya çıkan arızalar garanti dışıdır.

• Yıldırım, fırtına, su basması, yangın, deprem, terör v.b. gibi afetler sonucu meydana gelebilecek hasar ve arızalar garanti dışıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.