Huawei, AppGallery uygulamasını genişletiyor

Son günlerde ABD ve Çin’in yaptırım savaşının arasında kalan Huawei önlemlerini almaya başladı. Google’ın yaptırımlarına maruz kalan Huawei PlayStore’nin desteğinin kesilmesi halinde kendi uygulama marketini devreye sokana firma AppGallery mağazasındaki uygulamaları çoğaltmak için geliştiricilere mesaj gönderdi.

Huawei’nin CEO şunun yaptığı açıklamaya göre kendi işletim sistemlerini 2020’nin ilk veya ikinci çevreğinde devre sokmayı planlıyorlar. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan Huawei yaptırımlardan etkilenmemek için B planlarını devreye sokacağını açıkladı. Yaptırımlardan en çok etkili olanı da hiç şüphesiz PlayStore’nin desteğini kesmesi olacak. Google dan gelen açıklamalarda 90 gün opsiyon tanınan Huawei telefonların sonradan hali hazırda kullanılan telefonlarda kullanılmaya devam edeceği bildirildi. Yeni çıkaracağı telefonlarda desteği olmayacağını açıklayan Google, Gmail, playstore, Google fotoğraflar gibi bir çok uygulaması ile Huawei’ye zor durumda bıraktı.

Çinli üretici Huawei yaptırımlardan daha az zararla kurtulmak için öncelik olarak alternatif bir uygulama marketi ile anlaştı. İkinci etapta ise kendi uygulama marketi AppGallery’i geliştirme planı olan firma uygulamalarının çoğalması için geliştiricilere mesaj yolladı. İsmi açıklanmayan bir geliştirici tarafından bir çok uygulamanın Huawei’nin uygulama marketi için düzenlendiği söyleniyor.

One thought on “Huawei, AppGallery uygulamasını genişletiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir