Google Stadia Hakkında Tüm Bilgiler

Google Stadia Nedir ?

Google Stadia , yaklaşık 15 gün aktif hale gelecek. Oyunculuk tarihinde dev adımlar atan bazı projeler her zaman olmuştur, Stadia’da bu amaçla piyasaya sürülecektir. Stadia sayesinde pahalı sistemlere yani bilgisayarlara ihtiyacınız olmayacak. Peki, Google bunu nasıl başaracak? Bulut tabanlı servisleri kullanarak, oyunları kendi sunucularında oynatmayı planlayan Google, aylık ücret ödeyerek kiralanabilecek.

Stadia sadece bilgisayarda değil, televizyon ve akıllı telefonlarda da çalışabilecek. Şimdilik Stadia ile uyumlu çalışan telefonlar, Google Pixel 3 ve 3a akıllı telefon modelleridir. Sunucular için AMD ile iş birliği yapan Google, makinelerini 2.7 GHz hızında çalıştırabilecek. Ekran kartı teknolojisinde HMB2 tercih edilecek. Google Stadia‘nın 16 GB RAM’e sahip olması planlanmaktadır.

Google’ın donanım şefi Rick Osterloh, Stadia’nın 19 Kasım tarihinde kullanıma açıklacağını belirtti. Türkiye’de ne zaman kullanılacağı belirtilmedi. Şu an sadece ABD, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Kanada, İtalya, İspanya, İrlanda, İngiltere, Finlandiya, Danimarka ve Norveçte kullanılabilecek.

stadia founder's edition
stadia pro

Stadia Fiyatı

Google Stadia’nın fiyatı oldukça merak edilmektedir. Stadia Pro için aylık 9.99 dolar ödeme belirlendi fakat Türkiye’de ne zaman aktif olacağı belirtilmediği gibi Türkiye fiyatı da açıklanmadı. Stadi Pro’nun yanında Stadia Founder’s Edition sürümü de bulunmakta. Bu sürüm sayesinde 4K görüntü kalitesi sunulacak. Belirttiğimiz 9.99 dolar sadece sistem kullanımı için tahsil edilecek bedel olacak, oyunlar için ödenecek para bu tutarın içine dahil değil.

stadia
google stadia

Google Stadia Oyunları

Güncel olarak birçok oyuncusu bulunan oyun Google Stadia’nın içerisinde yer alacak. Bu oyunlar:

– Doom
– Assassin’s Creed Odyssey
– Attack on Titan 2
– Cyberpunk 2077
– Borderlands 3:
– Football Manager 2020
– Just Dance 2020
– NBA 2K20
– Wolfenstein: Youngblood
– Tomb Raider
– Red Dead Redemption 2
– Dragon Ball Xenoverse 2
– Final Fantasy XV
– Watch Dogs: Legion
– Darksiders Genesis
– GYLT
– GRID
– Rage 2
– Thumper, oyunları Stadia’da yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir