Yardım

Garanti Kapsamına Girmeyen Arızalar

Yasalar gereğince başta cep telefonları ve tabletlere 24 ay zorunlu garanti verilmektedir. Bu süre içerisinde kullanıcılar kendilerinden kaynaklanmayan bütün arızaları ücretsiz olarak tamir ettirebilmektedirler. Yalnız bazı arızalar garanti kapsamı dışında bırakılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse en başta kırılma ve çatlakları örnek göstermek gerekmektedir. Ayrıca cihazın suyla temas ederek bozulması halinde de yetkili servis kullanıcı hatası olduğunu ifade ederek tamirin garantiyi kapsamadığını belirtmektedir. Aynı zamanda üçüncü parti yazılımları yükleyen ve ana karta zarar veren uygulamaları kullanan kişilerin cihazları da garanti kapsamınca tamir edilmemektedir. Sonuç olarak fiziki olarak kırık, çizik, su dökülmesi gibi şeylerde garantinin geçerli olmadığını ifade etmeliyiz. Garanti kapsamına girmeyen arızalar için belirtilebilecekler bunlar. Siz de cihazın sistemsel hatalarını ücret ödemeden tamir ettirebilir ve yetkili servisle görüşebilirsiniz.

Garanti Dışı Arızalarda Ücretlendirme Nasıl Yapılır

Garanti kapsamında sayılmayan arızalarda (kırık, çatlak, çizik, yanma, su dökülmesi vb.) ücretlendirme arızanın hasar tespitinden sonra yapılmaktadır. Yani ana kartı yanmış bir cihaz ile şarj soketi arızalanmış bir cihazın ücretlendirmesi farklı olacaktır. Dolayısıyla öncelikle yetkili servise göstermek ve hasar tespit raporunu almak en doğrusudur. Sonuç olarak garanti dışı arızalarda ücretlendirme nasıl yapılır diyenlere bu bilgileri vermek istiyoruz.

Garanti Kapsamında Değerlendirilen Arızalar

Garanti dışında değerlendirilen arızalar olduğu gibi garanti kapsayan arızaların da bulunduğunu hatırlatmalıyız. Öncelikli olarak cihazın kendi kendine açılıp kapanması ve sürekli donma problemleriyle karşılaşması garanti kapsamında değerlendirilmektedir. Aynı zamanda yazılımsal ve sistemsel hatalar da yine garantiyi kapsamaktadır. Bunun dışında kulaklık girişinin ve şarj yuvasının bozulmasının da ücretsiz olarak tamir edilebileceğini söylemeliyiz. Sonuç olarak garanti kapsamında değerlendirilen arızalar bu şekildedir diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı