İnternet

Chrome HTTPS Kullanmayan Siteleri Güvensiz Olarak İşaretleyecek

Google Temmuz 2018’den itibaren Chrome 68 sürümü ile birlikte HTTPS kullanmayan siteleri güvenli değil olarak işaretleyeceğini açıkladı.

HTTPS ya da diğer ismi ile Güvenli Hiper Metin Aktarım İletişim Kuralı, çevrimiçi güvenlik konusunda tüm sorunları çözmese de koruyucu önlemler alındığı sürece uygulaması ucuz ve daha sağlam güvenlik sorunları ile uğraşmak için web site sahibine önemli bir temel oluşturuyor.

HTTPS’nin önemini bilen Google, Temmuz 2018’den itibaren Chrome 68 sürümünde şifrelenmemiş HTTP kullanan web sitelerini güvenli değil olarak işaretleyeceğini resmi olarak açıkladı. Google’ın bu hamlesi web site sahiplerine ekstra yük bindirirken kullanıcıların da kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Google’ın yaptığı açıklama ile Chrome OS ve Mac‘te Chrome trafiğinin %78’inin korunduğunu ancak bu oranın Android ve Windows‘taki Chrome trafiğinin %68’de kaldığını belirtti. Ayrıca yine Google’ın açıklamasına göre webdeki en iyi 100 sitenin 81’i varsayılan olarak HTTPS kullanıyor.

Fakat IMDB.com ve BBC.com gibi birçok büyük web sitesi hala HTTPS’ye geçiş yapmadılar. Bu web siteleri için yeni tehlike yalnızca güvenlik olmayacak. Google’ın güvenli değil uyarısı bu sitelerin web aramalarında alt sıralara düşmelerine ve bu nedenle de gelir kaybına uğramalarına sebep olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı