Haberler

Cep telefonlarında 12 taksit iptal edildi

Geçtiğimiz yıllarda cep telefonlarında uzun vadeli taksit dönemi sonlandırılmıştı. Ülkemizde teknolojinin pahalı olması ve taksitlendirilmenin sonlandırılması akıllı cep telefonu almak isteyenleri kredi çekmek zorunda bırakıyordu. Kısa vade de cep telefonu almakta mümkündü. Cep telefonlarının satışının düşmesi ve cep telefonu almak için kredi başvurularının çoğalması üzerine BDDK bu konuya el atmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama da değeri 3,500 tl üzeri cep telefonu alımlarında 12 taksit seçeneği geleceğini duyurmuştu. BDDK’nın cep telefonlarında 12 taksit seçeneği daha yürürlüğe girmeden iptal edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetlenme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı, 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 ay vadeye çıkarılacaktı. Bu düzenleme, özellikle son yıllarda artan telefon fiyatları nedeni ile halk tarafından da olumlu tepkiler almıştı. Ancak, yönetmelik taslakları konusunda yapılması planlanan değişikliklerden vazgeçildi. Cep telefonları alımı ile ilgili yürürlüğe konacak vade seçeneklerinin, yeniden 6 ay ile sınırlandırılmasına karar verildi. Uygulama, 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı