Boston Dynamics’e Rakip Yeni Robot: Laikago

Çin‘li Unitree Robotics firması Boston Dynamics‘e rakip olacak 4 ayaklı yeni bir robot geliştirdi.

Laikago model isimli bu robot firmanın ilk ürünü olmasına rağmen oldukça başarılı diyebiliriz.

Robotik teknolojiler söz konusu olduğunda BigDog ve Spot gibi ünlü 4 ayaklı robotlar üreten ve bir zamanlar Google’a ait olan ancak geçtiğimiz aylarda Softbank Group’a satılan Boston Dynamics’e rakip olabilecek bir şirket yok denilebilir. Çin’li firma Unitree Robotics, Boston Dynamics’e rakip olmak istiyor. Firma hedeflerinin en iyi olmak olduğunu göstermek için geliştirdikleri 4 ayaklı robot Laikago’ya ait görüntüleri resmi YouTube kanallarında paylaştı.

Unitree Robotics firması yakın zaman önce Hangzhou’da Xing Wang tarafından kuruldu. Firma, Boston Dynamics gibi 4 ayaklı robotlar geliştirmeyi ve üretmeyi planlıyor. Unitree Robotics’in ilk ürettiği robot adını dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan Sovyet köpek Laika’dan aldı.

Laikago 4 ayaklı ve eklem bacaklı bir robot. Düz zeminde sorunsuz olarak ilerleyebilen robot, eğimin fazla olmadığı çim alanlarda da ilerleyebiliyor. Ayrıca videoda da görüleceği gibi Laikago, dışarıdan bir darbe aldığında dengesini kaybetmiyor. Laikago’nun 12 yüksek performanslı motorunun her birinde termal yönetim sistemi gibi özellikleri de yer alıyor.

Kısaca Laikago şık görünüyor ve çalışıyor olsa da Boston Dynamics’in ürünleri ile karşılaştırıldığında biraz basit kalıyor. Fakat Boston Dynamics’in 25 yıl önce kurulduğunu ve Laikago’nun Unitree Robotics’in ilk robotu olduğu göz önüne alınırsa Çin’li firmaya teknolojilerini geliştirmek için biraz daha zaman verilmesi gerekir.

Firmanın kurucusu Wang, robotun tamamlandığında 30.000 dolardan satışa çıkmasının planlandığını fakat kitlesel pazarda satılıncaya kadar fiyatının düşeceğini açıkladı.

Robotun resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir