Bilim İnsanları Beyinde Depresyonla İlgili Bir Bölüm Daha Keşfetti!

Uluslararası olarak çalışan bir gurup bilim insanı beyin üzerine inceleme yaparken depresyonla doğrudan ilgili olduğu düşünülen yeni bir reseptör keşfetti. Bu reseptörün ruh haline göre değişkenlik gösterdiği düşünülüyor. Araştırmanın sonuçları ve detayları yabancı bir bilim dergisinde sunuldu. İşte detaylar…

Uluslararası alanda çalışmalarını aktif olarak sürdüren bir gurup bilim insanı depresyon tedavisinde büyük devrim yaratacak  bir reseptör keşfinde bulundu. Beyinde bulunan ve daha önce eşi benzeri görülmeyen bu reseptörün doğrudan insan duyguları ve ruh haliyle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bu yeni bulgunun depresyon tedavisinde belirleyici bir rol üstlenmesi bekleniyor.

‘’Reseptörün Keşfini Beklenmedik Bir Anda Yaptık’’

 

 

Araştırma gurubunun yönetimindeki isim konuya dair bazı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında şu sözlere yer verdi; ‘’Biz şuan böyle bir beklenti içerisinde olmadan reseptörü keşfettik. Bu çalışmamız yaklaşık 8 yıldır süren bir çalışmaydı. İlgili reseptörü beynin medial habenula ismi verilen bölgede ve yaklaşık bir bezelye tanesi büyüklüğünde olarak keşfettik.’’ Dedi. Araştırma ekininde yer alan bir diğer isi. Dr. Otsu ise şu şekilde konuşma yaptı ‘’Beyinde yer alan reseptörlerin tümü beynin fonksiyonlarını yönlendirmek üzere görevlidir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların da neredeyse yarısından fazlası bu reseptörleri hedef alacak şekilde üretilir. İşte bu nedenle yeni keşfettiğimiz bu reseptör depresyon ilaçları konusunda varmaya çalıştığımız noktanın asıl hedefi olabilecek potansiyele sahiptir.’’ Diyerek sözlerine son verdi.

 

Yeni ve Daha Etkili Depresyon İlaçları Geliştirilebilir

 

Bu yapılan yeni buluş beraberinde hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların de değişmesine kapı aralayacak. İlgili reseptörü hedef alan yeni depresyon ilaçlarının üretilmesine olanak sağlayacak. Klasik ve diğer reseptörleri hedef alan depresyon ilaçlarının bazı ağır yan etkileri de bulunduğu herkes tarafından biliniyor. Ancak bu hastalıktaki en fazla etki gösteren reseptör olduğu düşünülen yeni keşfe yönelik ilaçların geliştirilmesi bu yan etkilerin de doğru oranda azalmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Yine keşif yapılan üniversitenin ilgili laboratuvarında bu yeni ilaçlar için en kısa zamanda çalışmaların başlatılacağı da belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir