GenelHaberHaberler

Asgari ücrete büyük zam

Asgari ücrette ara zam belirsizliği sürerken yükselen enflasyon karşısında özel sektör kritik bir hamle yaparak çalışanlarına ara zam yapma kararı aldı. 

Asgari ücret ikinci zammı için gözler memur ve emeklinin enflasyon farkı alacağı Temmuz ayına çevrilirken, milyonlarca çalışan ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalara odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı iki konuşmasında da asgari ücret zammı için yıl başını işaret etse de birçok özel şirket maaşlara ara zam için harekete geçti. Bazı firmalar ücretlere seyyanen bin TL ile 1.500 TL arasında artışlar yaptığını açıkladı. Bazı firmalar ise Temmuz başında ücret artışı yapmaya hazır olduğunu, olası asgari ücret kararını beklediklerini belirtiyor.

YOL, YEMEK VE BAYRAM İKRAMİYELERİ

Ücret artışlarının yanısıra, bazı firmalar, yol, yemek ve bayram ikramiyeleri gibi yan ödemelerde de iyileştirmeler yaptıklarını bildirdiler. Asgari ücret artışı çerçevesinde yapılacak zamlarının vergiden muaf kısmın dışına çıkacağı ve artan miktarın vergilendirmeye tabi olacağına da işaret edilerek, bu çerçevedeki artışların da vergiden muaf tutulması istendi.

Son olarak asgari ücret zammı öncesinde Hak-İş Konfederasyonu da çalışanlarının maaşına temmuz ayından itibaren ‘6 aylık enflasyon artı iyileştirme’ zammı yapma kararı aldıklarını bildirdi.

YÜZDE 50’YE VARABİLİR

Sözcü’de yer alan haberde Arslan, bu zamla asgari ücret konusunda henüz net kararını veremeyen hükümete bir anlamda örnek olacakları mesajı verdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu yılın ilk 6 aylık dönemi için tüketici enflasyonunu yüzde 40 civarında açıklaması bekleniyor. Bu durumda sendika çalışanlarına ‘yüzde 40 TÜFE artı iyileştirme’ yoluyla yüzde 50’ye varan oranlarda ara zam yapılması gündeme gelebilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı