Android iOS İşletim Sistemlerinden Hangisi Daha İyi?

12 Mart 2020 - 10:31 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.
resim

Akıllı cihazlara yönelik uygulamaların her geçen gün yaygınlaşması ile birlikte ve akıllı cihaz yani cep telefonu ve tablet anlayışının her geçen gün daha fazla şahıs tarafından kullanılması nedeni ile iki işletim sistemi arasında mukayeselerin yapıldığı görülmektedir. Android iOS işletim sistemlerinden hangisi daha iyi? Bu konuda bir soru gündeme getirildiğinde, tercihlerin kişisel beklentilere göre değiştiği görülmektedir. Ancak yazının devamında her iki işletim sisteminin özelliklerinden de bahsedilecektir. Bilindiği üzere iOS Apple tarafından geliştirilen bir sistemi işaret etmek ile birlikte, Android Google tarafından geliştirilen bir sistemi işaret etmektedir.

Android ve iOS Kişiselleştirme

İlk olarak Android cihazların ve iOS cihazların, Android ve iOS kişiselleştirme anlayışından örnekler vermek gerekecektir. Bu konuda her iki işletim sistemi de incelendiğinde, şu sonuçlar ile karşılaşacaksınız. iOS sistemlere baktığınızda, kapalı bir sistem olduğunu göreceksiniz. Kullandığınız cep telefonları ya da tabletleri kişiselleştirme yönünde bir işlem yapma anlayışının geçerli olmadığını tespit edeceksiniz. Kullanıcılar tarafından bu bir negatif durum olarak gösterilmektedir. Aynı işlemi ya da araştırmayı Android cihazlar üzerine geliştirdiğinizde, açık bir işletim sisteminin olduğunu göreceksiniz. Kişiselleştirme açısından her kullanıcının serbest bırakıldığını tespit edeceksiniz. Farklı ayarları gündeme getirmeniz, programları indirmeniz mümkün olacaktır. Android cihazlara mağazalar üzerinden istediğiniz programı indirebilir, istediğiniz programı kurabilir, istediğiniz programı, beğenmediğiniz programı hemen sistemden kaldırabilirsiniz. iOS cihazlara gittiğinizde ise, böyle bir uygulamada sıkıntı yaşadığınızı göreceksiniz. Tabii bunun güvenlik açısından da farklı sonuçlar doğurduğu bilinmektedir.

Android ve iOS Kullanım Kolaylığı

Diğer bir açıdan bakmak gerekir ise, kullanım kolaylığından bahsedilmesi yerinde bir ifade olacaktır. Android ve iOS kullanım kolaylığı anlayışına baktığınızda, her iki sistemde de muhtemel sonuçlar ile karşılaşacaksınız. iOS cihazları incelediğinizde, oldukça basit bir şekilde öğrenildiğini tespit edeceksiniz. Kolay bir ara yüze sahip olduğu ve kullanılmasının oldukça kolay olduğunu tespit edebileceksiniz. Ayarlar kısmına baktığınızda, kategori açısından ve ara yüz açısından, her türlü ayarın kolay bir biçimde yapılmasına imkan sağlandığını tespit edebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip cihazların kullanım kolaylığı yönünden incelenmesi neticesinde ise, açık bir sistem olduğunu göreceksiniz. Karmaşık bir ara yüz ifadesinin kullanılması da mümkün olacaktır. Ayarlar sekmesi, farklı sekmelerden meydana geldiği için, teknoloji ile arası iyi olmayan şahıslar tarafından, bu sistemin kullanılmasında sıkıntıların ortaya çıkma ihtimalinin bulunduğu görülmektedir.

Android iOS Uygulama Sayısı

Tercih edilmelerinde belirleyici olan etkenlerden bir tanesi de, Android iOS uygulama sayısı olarak dikkat çekmektedir. iOS cihazlar bildiğiniz üzere, yalnızca iPhone’larda kullanılan bir sisteme sahiptir. Bu yüzden kullanıcı sayısının oldukça düşük seviyelerde olduğu dikkat çekmektedir ve buna bağlı olacak şekilde de, iOS uygulama sayısının oldukça kısıtlı olduğu yani az sayılarda bulunduğu görülebilmektedir. Buna karşılık Android uygulama sayısı üzerine gittiğinizde, oldukça yoğun bir uygulama potansiyeline sahip olduğunu göreceksiniz. Android market içerisine giriş yaptığınız andan itibaren, Android uygulama sayısının, iOS uygulama sayısına göre çok çok yukarılarda bulunduğunu tespit edeceksiniz. Hem kullanıcı sayısı nedeni ile hem de uygulama yayınlatma maliyetinin çok çok düşük seviyelerde bulunması nedeniyle, geniş bir Android marketi ile karşılaşacaksınız.

Android iOS Güvenlik

Android iOS işletim sistemlerinden hangisi daha iyi? Sorusunun diğer bir karşılığını da ya da bakılması gereken bir karşılığını da, Android iOS güvenlik anlayışı meydana getirmektedir. iOS cihazlara baktığınızda, Apple Store içerisinde yer alan uygulamaların minimum 1 hafta bekletildiğini ve 4-5 saat gibi zaman diliminde, iOS ile uyumlu olup olmadığı konusunda güvenlik kontrolünü test edildiği görülmektedir. Kapalı bir sistem olduğu da belirtilmiştir. Bu nedenle daha güvenli bir sistem olduğundan bahsetmek mümkündür. Android işletim sistemine baktığınızda, Play Store’da yayınlama başvurusu yapan bir uygulamanın, 2-3 saat içerisinde hemen yayına alındığı ve indirme ve erişilebilirlik alanının açıldığı görülmektedir. Bu da güvenlik zafiyetinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI