Haber

Android Cihazlara Gelen Odak Modu Güncellemesi Nedir?

Teknoloji her ne kadar hayatımızın merkezinde olup büyük kolaylıklar sağlamaya devam etse de, bu konudaki tablo sandığımız kadar masum değil. Telefon bağımlılığının günden güne artmaya başlaması ile birlikte konu ile ilgili önlem çalışmaları da başlatıldı. Bu kapsamda Android telefonlar için getirilen yeni bir güncelleme ise telefon bağımlılığı konusunda oldukça önemli bir adım oldu. Google, Android telefonlar için odak modu özelliğini getirdi. Bu güncelleme ile kişilerin telefonlarında çok fazla gereksiz zaman geçirmesini önemli ölçüde kontrol altına almayı planlıyor. Kullanıcılar için oldukça önemli bir güncelleme olmakla birlikte gelecek zamanlarda telefon kullanımı konusundaki endişelerin de hafifletilmesinde etkin bir rol olması bekleniyor.

Odak Modu Güncellemesi Nedir?

Telefonda geçirilen süreler analiz edildiğinde, telefonlarda geçirilen sürenin büyük bir bölümünün sosyal medya ve oyunların kapladığı görülüyor. Herhangi bir uygulamayı kullanırken gelen uygulama ve oyun bildirimleri, kişilerin dikkatlerini dağıtırken odak noktalarını da önemli ölçüde değiştirebiliyor. Android cihazlara getirilen yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar tercih edecekleri uygulamaları kullanırken, bu gibi sosyal medya ya da oyunların dikkatlerini dağıtmasının önüne geçilecek.

Odak modu aktifken, seçilen uygulamada vakit geçiren kullanıcılara, telefonlarında yüklü olan uygulamalardan ya da oyunlardan herhangi bir bildirim gitmeyecek. Odaklanılmak istenilen uygulama kapatıldığında telefonun bildirim ayarları ise eski hâline dönecek. Böylelikle kişiler yalnızca odaklandıkları işlerini yapabilme imkânına sahip olacaklar. Bu güncellemenin geliştiricisi olan Dayson Pais, yazdığı bir blog yazısı ile birlikte güncelleme ile ilgili detaylı bilgileri kullanıcılara aktardı.

Odak modu güncellemesinin şimdilik yalnızca Android 9 ve Android 10 yüklü cihazlarda kullanılabilecek. İlerleyen zamanlarda daha eski sürümlerin yüklü olduğu cihazlara da bu uygulamanın getirilmesi planlanıyor. Yapılan güncelleme ile birlikte özellikle de ebeveyn kontrolünün daha aktif bir şekilde kullanılması da sağlanacak. Böylelikle çocukların telefon ve tabletleri kullanırken daha güvenli ve kaliteli vakit geçirmeleri de sağlanacak.

Bu güncelleme, bir uygulama tarafından değil direkt olarak Google aracılığı ile geliştirilerek sunulan bir güncelleme. Bu sebeple de kullanıcılar güncellemenin geliştirilmesinde uygulama sahiplerinin belirlediği kuralları değil, kullanıcı deneyimlerine göre şekilleneceğini göz önünde bulundurmalı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı