Mobil

Akıllı Telefonlar Neden Patlar ?

Akıllı Telefonlar Neden Patlar ?

Birçok kez haberlerini duyduğumuz bu konuda, aslında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Akıllı telefonlar neden patlar sorusu son zamanlarda çokça soruldu ve cevap aranmaya başlandı. Teknolojiyle birlikte akıllı telefon patlamalarına çözümler üretildi fakat ne olursa olsun dikkatli davranmak en doğrusu olacaktır.

Batarya Hasarları

Özellikle telefonu düşürdüğünüz zaman hasar alma ihtimali yüksektir. Bu durumda sadece telefonun dışı değil, iç mekaniklerde hasar alır. Bunlardan en önemlis ise bataryadır, bu durumda bataryada hasar meydana geleceği için patlama ihtimali artacaktır. Özellikle şişen bataryalar hemen değiştirilmelidir.

telefon patlaması
telefon patlaması neden olur

Sahte Şarj Aleti

Birçok kişinin bilinçsiz davrandığı bir konu. Üçüncü parti şarj cihazları, patlama ihtimalini arttıran nedenler arasında yer alıyor. Ucuz olan bu cihazlar, telefonun ısınmasına ve iç donanımının zarar görmesine neden olur. Hem telefonunuzun ömrünü kısaltır hem de patlama riskini arttırır.

Üretim Kaynaklı Hata

Bunun son örneği; Galaxy Note 7 model telefondu. Akıllı telefonların patlama nedenleri arasında üretim kaynaklı hatalarda bulunmaktadır. Bu hatalar, markanın telefona doğru testleri uygulamamasından ortaya çıkmaktadır. Hatalı montaj veya yanlış parça seçimi, ana nedenler arasında yer alıyor. Bu şekilde telefon ya daha erken bozuluyor ya da patlıyor.

telefon
akıllı telefon patlaması
Gece Şarj Etmek

Birçok kişinin yaptığı hatalardan sadece biri. Bütün gece telefonu şarjda tutmak ve böyle uyumak. Son zamanlarda birçok marka buna karşı önlem almış durumda fakat halen çok tehlikeli. Aşırı ısınmayla birlikte telefon kısa devre yapabilir ve patlayabilir. Batarya %100 şarja ulaştığında şarj etme durdurulabiliyor fakat bu özellik henüz her telefonda yok. Bu sebeple telefonu özellikle geceleri şarjda bırakmayın.

Listede yer alan her maddeyi dikkatlice uyguladığınız takdirde patlama riskini en aza indirmiş olacaksınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı