GenelHaberler

Akıllı cihazlarda eSIM

eSIM hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Peki eSIM nedir, kimler kullanabilir, bize neler getirecek detaylar haberimizde.

eSIM nedir ?

Hayatımıza hızla giren (e) hemen her kelimenin başında görmeye başladık. Günlük hayatımızda dijital ortamlarda sıkça karşılaştığımız (e) kelimesi  ingilizce ”embedded” yani gömülü kelimesinin kısaltmasıdır.
Cep telefonlarında bulunan sim kartlar küçülerek ilerlerken artık yok oluyor. Elimizle dokunduğumuz plastik parçalar birer çip halini alıyor. Yani eSIM dönemi başlıyor. Apple en son tanıttığı telefonu İphone XS de eSIM teknolojisini kullanıyor daha önce Samsung Gear S2 de kullandığı teknoloji Google’ın Pixel 2 akıllı cep telefonunda da mevcut.

eSIM bize ne gibi faydaları olacak

eSIM’in en büyük avantajlarından biri yeniden yazılabilir olması. Telefonunuza bir kere taktığınız çip sayesinde operatör veya numara değiştirdiğiniz taktirde ayrıca bir sim kart beklemek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca eSIM’lerle iki hat birden kullanabilirsiniz iki hattın konuşma, internet gibi paketlerini ayrı ayrı seçebilirsiniz. Yalnız sadece seçili olan hattı aktif kullanabilirsiniz.

eSIM’i kimler kullanabilir

eSIM teknolojisini kullanan bütün operatörlerde kullanılabilir. Şu an için Amerika, İngiltere, Kanada, Hindistan ve İspanya da kullanılıyor oda bazı operatörlerde.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı