İnternet

5G Teknolojisi Neler Getirecek?

Sıradaki yeni teknoloji 5G olacak. Peki 5G hayatımıza nasıl etki edecek?

G’lerde sırada 5G var. Tabi bize öncesinde 4.75 gelmezse, bir sonraki teknoloji 5G olacak. Peki 5G bize neler getirecek? Bu yazıda 5G’yi detaylı olarak inceliyoruz.

International Telecommunication Union yani Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nun paylaştığı bilgilere göre yeni 5G teknolojisinin 20 Gbps indirme ve 10 Gbps yükleme hızlarıyla gelecek. 5G teknolojisi bir kilometrekaredeki bir milyon kullanıcıya destek verebilecek. Bu sayede kalabalık ortamlarda herkes bu yüksek hızlardan rahatça faydalanabilecek.

Ayrıca 500 km/h hıza kadar da hareket halinde hız konusunda kayıp yaşanmayacak. Elbette bölgeye ve hizmete göre farklılıklar olabilir. Gecikme konusunda ise LTE‘ye göre 5 kat düşüş olacak. LTE’de gecikme 20 ms iken 5G’de gecikme 4 ms değerine düşecek. URLLC politikasını kullananlar ise sadece 1 ms gecikme yaşayacaklar.

5G’nin enerji konusunda daha verimli olacağı söyleniyor. Yük binme ve sistem boşta durumunda daha az enerji tüketimi olacak. Bu da telefonların batarya ömrünün artacağına bir gösterge. Çoğu firma 5G teknolojisi ile ilgili adımları atmış durumda. Örneğin Samsung son zamanlarda yeni 5G RF Integrated Circuit (RFIC) teknolojisini tanıttı. Intel de yeni Atom yongalarını 5G uyumlu cihazlar için geliştirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı